Yurtdışından Gitar Almak

Doların yükselmesiyle gitar ve müzik aletleri fiyatları iyice artmış durumda. 1 ay önce satın almak istediğiniz gitarın fiyatı şimdilerde cep yakıyor. Bu da gitar almanızı erteleyen unsurlardan bir tanesi, e bu durumda ne yapmalı?

İlk seçenek 2. el gitarlara bakmak; 2. el gitarlar bir tercih olabilir fakat herkes 2. el gitar kullanmayı sevmez. Yine de aldığınız gitarın 1. günden itibaren artık 2. el olduğunu düşünürseniz temiz bir 2. el gitar almak mantıklı bir seçenek olacaktır.

İkinci seçenek yurtdışından gitar getirtmek; ebay, musiciansfriend, thomann gibi sitelerde uygun fiyatlı 2. el veya 0 müzik aletleri çok sayıda bulunmaktadır. Zaten fiyatlarını gördüğünüz zaman vay be Türkiye’dekinin yarı fiyatı diyeceğiniz hatta daha bile ucuza bulabileceğiniz modeller mevcut fakat bu gitarları bu siteler üzerinden getirtmeye kalktığınızda gümrüğe takılacaktır ve üzerine yine vergi eklenecektir böylelikle hemen hemen Türkiye fiyatından bir alışveriş gerçekleştirmiş olacaksınız aynı zamanda beklediğiniz 10-15 günlük sürede cabası…

Üçüncü seçenek yurtdışından, özellikle Amerika’dan gelen bir tanıdık bulmak. Eğer Amerika’ya iş için, gezi için gidip gelen bir tanıdığınız varsa 2 adet gitarı pek de sıkıntı yaşamadan size getirebilir. Tek yapmanız gereken bahsettiğim sitelere üye olup almak istediğiniz gitar için yurtdışındaki arkadaşınızın adresini vererek sipariş vermek veya yurtdışındaki arkadaşınıza mağazalardan birine ulaşmasını istemeniz. Mağazaya gitmesini istemek biraz zahmetli olabilir bu yüzden sizin arkadaşınızın bulunduğu adrese sipariş vermeniz en sağlıklı olacaktır.