İyi Bir Gitar Tonu Nasıl Elde Edilir?

Gitarda yakalanmak istenilen tonu elde edebilmek için öncelikle bu işin özünü iyi bilerek bilinçli bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir. Ekipman parçalarını inceleyerek her birinin taşıdığı özelliği ve üstlendiği görevi bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgilere sevdiğiniz ünlüleri takip altına alarak videolar yardımıyla hangi öğeyi hangi amacı güderek uyguladığını öğrenme kolaylığını yakalayabilirsiniz.

lambalı amfi

Lambalı Amfi

Genellikle yapılan hatalardan biri bilgi almak adına girilen birçok internet ortamlarında olumlu cevapların aranmasıdır. Bu nedenle fikir karışıklığı yaşamamak adına işi iyi bilen kişilerden bilgi almak en doğrusudur. En güçlü ve sağlıklı sesi elektrogitarlardan kaliteli bir lambalı amfi ile gerçekleştirebilirsiniz. Merak edilen pedallar ise aslında elde edilen tonu sadece hareketlilik kazandırmaktadır.

Verilen ton yakalamada amfi kararından sonra dikkat edilmesi gereken nokta hangi amfinin seçileceğidir. Fazla seçeneklerin olması nedeniyle kafa karışıklığı yaratmasını engellemek amacıyla tam anlamıyla lambalı olmasına dikkat etmenin yeterli olacağını bilmek gerekmektedir.

Kaliteli bir tonu yakalamak için ses kavramı ile bütünleşerek sesi açmanız gerekmektedir, fakat kullanılan ortamların ev ve küçük mekânlar olması bu durumu zorlaştırmaktadır. Bu duruma çözüm olarak da ses düşürücüsü (watt) olan amfi seçeneklerini tercih etmeniz gerekmektedir, bu alım işlemini gerçekleştirirken de hassas bir yapı içermesi nedeniyle ambalajlı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir, bunu belirtmede ki neden, daha sonra olası arızalı durumlar ile karşılaşma riskini ortadan kaldırmaktır.

gitar pedalları

Gitar Pedalları

Burada bilinmesi gereken ince detay ise her amfinin aynı ses tonunu çıkarmadığı bilincinde olmaktır. Seçim yaparken kulak ve müzik zevkinizi dikkate alarak seçim yapmanız gerekmektedir. Amfi çeşitlerinden olan hi-gan sert bir müziğe hitap ederken, low gain vintage amfiler daha yumuşak bir hava için kullanılabilir diyerek amfi seçiminin de önemli olduğunu bir kez daha vurgulamaktayız. Burada bilinmesi gereken önemli vurgu ise az bir bütçe ile kaliteli bir ses tonunun yakalanmayacağıdır. Parça halinde alınma sizlere uygun bir bütçe gibi görünse de devamlı ek parça gerekliliği ile zamanla size daha fazla bir ekonomik sarsıntı yaşatabilir.

Amfi alımında gözden kaçmaması gereken durumlardan biri de efekt pedalları bağlama olayı gerçekleştirmek için giriş ve çıkışların mutlaka olmasıdır. Bu yakalamak istediğiniz tonu elde edebilmeniz için önemlidir. Pedallarda önemli olan hangi pedallın hangi amaca yönelik olduğunu bilerek alımının gerçekleştirilmesidir. Aksi takdirde alınan birçok pedal hiçbir işe yaramadan elinizde birikim yapabilir. Bu da bütçeyi sarsan başka bir boyuttur.

Bütün işlemleri bir arada gören bütünlük arz eden durumdan kaçınarak her bir görevi doğru bir şekilde üstlenen ayrı parçalara odaklanarak alım yapmanız sağlıklı tonları daha kolay elde etmenize ve bütçenizi sarsmamaya neden olur.

Amfi satın alma konusunda reel bir yardım isterseniz aşağıdaki gitar kurslarını arayıp ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Karşıyaka: http://www.erturgutsanatmerkezi.com/izmir-muzik-kursu/klasik-gitar-kursu-izmir.html
Alsancak: http://taskagitsanat.com/gitarkursuizmir.html
Bornova: http://artnmoreizmir.com/kurslar/gitar-kursu-izmir/

Hatay : http://sozkonususanat.com/kurslar/muzik-kursu/gitar-kursu-izmir/

Yazıya kaynak olan usta gitarist Erdem Birgül’e teşekkür ederiz.

 

, , ,