Hangi Klasik Gitarı Almalıyım

Klasik Gitara Başlarken Hangi Gitarı almalıyım?

Klasik Gitar Kursu İzmir

Klasik Gitar Kursu İzmir

“Hangi gitarı almalıyım?” gitara yeni başlayacak olan herkesin aklındaki sorulardan biridir. Neye göre hangi gitar alınacaktır. Gitarın hangi özelliğine bakılarak karar verilecektir.

En önemlisi kesinlikle gitarın tınısıdır, çalacağımız şeyi alma amacımız ondan çıkartmaya çalıştığımız ses olduğu için bunu birinci planda tutmak önemli olacaktır. Öncelikle söz konusu olan şey “müzik” olduğu için ve bu zevkte göreceli olduğuna göre kesin kavramlardan söz etmek mümkün değildir. Bu ses daha güzel şu daha ondan biraz daha iyi gibi şeyler söylemek mümkün değildir.

Gitar seçerken, gitar için kullanılan malzeme, işçilik ve gitarın fiyatı önemli unsurlardır. İlk iş gitar için bütçemizi belirlemektir. Eğer hiçbir kıstas belirtmeden “hangi gitarı almalıyım” diye sorarsanız size 2. El bir araba fiyatında gitarlar önerebilirim. Gitar için bütçemizi neye göre belirleyeceğiz dersek, gitar fiyatları 40 $ dan ( Para birimi olarak dolar kullanmamın sebebi gitar fiyatlarının dolar yada euro üzerinden olup günlük kurun değişmesidir. ) başlayıp 4.000 $ a kadar artmaktadır, tabi ki bunlardan daha pahalı gitarlarda mevcuttur fakat piyasada bulabileceğiniz gitarlar için bu aralığı veriyorum. Bütçemizi belirlerken mümkün olduğunca sınırlarınızı zorlamanızı öneririm, çok kötü bir gitarla başlayıp kötü seslere alışmaktansa, daha iyi orta seviyede bir gitarla başlamanız daha iyi olacaktır.

Bütçemizi belirledikten sonra nelere dikkat etmeliyiz. Öncelikle kesinlikle yeni başlayanların sürekli kandığı “yanında kılıf, pena, askı, vb. şeylerde varmış” benzeri şeylere kanmamak gerek. Öncelikle gitarı çalacak kişi gitarı eline alıp rahat mı değil mi diye kontrol etmeli gitarı bir tutup ona rahat gelip gelmediğine bakmalıdır, rahat olup olmadığını anlamak içinde önce birkaç tane pahalı modeli deneyerek rahatlıktan neyi kasettiğimi anlayabilirler. Birkaç iyi model denendikten sonra bütçenizin el verdiği modelleri deneyerek onlara yakın bir model bakılabilir. Pahalı gitarların tınıları orta ve düşük seviyeli bir gitara göre çok daha iyi olacaktır buda göz ardı edilmeyip tınısı denenen diğer gitarlara yakın gitarlar tercih edilmelidir. Gitarın sesi konusu göreceli olacaktır fakat gitarda kullanılan malzemelere göre daha zengin tınlayan pahalı gitarlara yakın bir tercih daha sağlıklı olacaktır.

Reklam yapmamak adına yazımda marka model önermiyorum fakat eğer beni uzun süre götüren bir gitar olsun derseniz iletişim bilgilerinden bana ulaşabilir, gitarlarla ilgili danışabilirsiniz.

Gitar Kursu İzmir Gitar Dersi İzmir Karşıyaka

, , , ,