Gitarsız gitar çalışmaları

Gitarınız Olmadan da Gitar Alıştırması Yapabilirsiniz!

Sizde bilirsiniz ki bir çoğumuz ne zaman hoşumuza giden bir melodi yada bir riff ile karşılaşsak o anki ruh halimiz ile elimizde olmayan bir gitar ile şarkıya eşlik edecek durum içerisinde buluruz kendimizi. Dışarıdan komik gibi gözüken bu hareketi uygulamamak için çekinmek yerine üzerine düştüğümüzde gitar kursu gibi gelişim sağlama imkanımız var. Gitarsız daha iyi olacağını söylemiyoruz tabii ki ama zihinsel etkileşim sayesinde gitar konusundaki becerinizi geliştirebilirsiniz.

Bu nasıl mümkün olabilir?

Davulcu arkadaşlarımız nasıl sürekli davul kiti olmadan çalışıp ritm tutabiliyorlar? Sonrasında bu ritm sayesinde davul başına geçtiklerinde çok daha farklı ve güzel performans gösteriyorlar. Sebebi tamamı ile zihinsel etkileşim.

Nasıl yapacağız?

Öncelikle klavye üzerinde parmaklarımızı birbirinden bağımsız şekilde kullanmaya başlayacağız ama bunu farklı parmak pozisyonlarını uygulayarak yapacağız.

1-2-3-4
1-3-2-4
1-3-4-2
1-2-4-3
1-4-3-2
1-4-2-3

Farklı kombinasyonları deneyerek daha iyi ve düzgün yapmaya başladığınızda zayıf olan parmaklarınızın yani 2. 3. ve 4. parmaklarınız üzerinde yoğunlaşın.

İkincil olarak tapping dediğimiz egzersizi uygulayacağız. Sağ ve sol elimizi kullanarak sekiz notayı tapping üzerinde sekiz parmağımız ile uygulayacağız.

Sonrasında iki eliniz ile ritm tutarak şarkı ile aynı ritmi yakalamaya çalışın. Akor değişiklerine tıngırdatmaya başlayıp ritmi yakaladığınızda gelişmenin ilk adımını atmış olmuş olacaksınız.

Bu çalışmalar arasında en kolay geliştirebileceğiniz teknik tapping ve aynı zamanda akor değişimlerindeki ritm yakalama olacaktır.

Şimdiden iyi çalışmalar.

, , ,