Gitarlar Arasındaki Fiyat Farkı Sebepleri?

Gitar arasındaki fiyat farklılıkları hangi özelliklerden kaynaklandığı ile ilgili bilgi verelim. Gitarlar arasında ki fiyat farkının uçurum olmasının sebebi ne olabilir. Peki bu fiyatı fazla olan gitara o kadar para vermemiz lazım mı gibi sorular oluşabilir. Bu tarz sorular gitar alma aşamasında olan hemen hemen herkesin karşılaştığı sorulardır.

Bu tarz fiyat farklılıklarının sebebi genellikle el işçiliğidir. Bu konu sırf gitar için değil tüm malzemeler için böyledir. Çünkü el işçiliği ile üretilmiş bir ürün orijinaldir. Makine üretimi olmadığı için daha hassas ve zaman isteyerek üretim aşamasından geçmiş malzemelerdir. Burada emek fazla olduğundan gitarın maliyetini artıran faktörlerdendir. Bunun dışında fiyatı daha fazla olan gitarın amplifikatörleri daha kalitelidir. Üretim aşamasında tercih edilen malzemenin kalitesi fiyatı etkileyen önemli kıstaslardandır. Ancak teknik bazı unsurlarda gitarın fiyatını etkileyen önemli unsurlardandır. Fretin yerli yerince takılması da gitarın parasal değerini belirlen kıstaslardandır. İyi bir sap ve perdeye sahip olması da tabi ki etkileyen değerlerdendir. Aynı zamanda ağaç malzemenin kalitesi ve neticesinde kullanılan cilanın uygulanışı da doğrudan estetik bir bakış açısı ile değerlendirildiğinde fiyatı etkilediği görülmektedir.

Gitar çalma konusunda henüz başlangıç aşamalardaysanız teknik ve görsel anlamda çok kapasiteli bir ürün almanıza gerek olmayıp öğrenme aşamasında size kolaylık sağlayacak tarzları tercih etmeye özen gösteriniz böylece o aşamadan sonra teknik anlamda üst bir gitar tercih edebilirsiniz.

 

, ,