Gitarınızın Telleri

Gitarınızın Telleri

Gitarınızın Tellerini Değiştirirken

gitarGitarınızın tüm tellerini değiştirmeyi düşünüyorsanız, telleri çıkarıp gitarınızı temizleyip tekrar takabilirsiniz. Fakat belli bir süre gitarınızın akordunda sorun yaşayabilirsiniz.

Bunun yanında kullandığınız tellerin kalınlığını da değiştirecekseniz, gövdenin arkasındaki yay gerilimini de tekrar ayarlamanız gerekecektir.

Teli mekanizmanın burgusuna takmak içinse, oldukça çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Örnek olarak, özellikle kalın sarımlı telleri burgunun deliğinden geçirerek aşağıya doğru sarmak gerekmektedir. Bazı çeşit burguların tepesinde ise bir delik bulunmaktadır. Yeni yeni geliştirilen kilitli akort mekanizmalarında da tel, neredeyse hiçbir gevşeklik kalmayıncaya kadar burguya çekilir ve vidalanarak kilitlenir. Sonrasında vidalanarak akort işlemi tamamlanır. Bu tarz mekanizmalarda kilidi açmadan önce teli tamamen gevşetmeniz gerekmektedir.

Floyd Rose Sistemi

Özellikle Floyd Rose sistemi bulunan gitarlar için tel değiştirme teknikleri, temelde Floyd Rose sistemi bulunmayan gitarlarla aynıdır. Eğer tüm teller değiştirilecekse, teller sırayla gevşetilmelidir. Akord yapılırken bir telin akordu yapılırken, diğer telleri etkileyeceğinden ince akort ayarı daha uzun sürecektir.

Genellikle tellerin üst eşik ve köprüde sıkıştırılmaları gerekir çünkü, kilitli tremolo sistemleri çok farklıdır. Bu nedenle önce teli köprüye yerleştirip, sıkıştırın. Üst eşiği sıkıştırmadan, tremolo üzerindeki ince ayarlarını ortaya getirin, telleri gerip, akordu bitirin.

, , ,