Gitarın İcadı

Gitarın İcadı

Gitarın İcat Edilmesi

gitarGitarın icadı ve tarihi konusunda öne atılan birçok varsayım vardır. Hitit’ lere ve Asur’ lara ait kabartmalarda, gitara çok benzeyen telli çalgıların varlığı kanıtlanmıştır. Avrupa’ya gelişi ise önce Araplara, oradan da fetihlerle Avrupa’ya geçtiği bilinmektedir.

Tarihte ise ilk kez, 14. yüzyılda, Guitern isimli bir sazdan bahsedilir ve gitarın günümüzdeki şekli hakkında ipuçları vermektedir. İngiltere başta olmak üzere, çeşitli ülkelerde müzik önemli yer tutmuş ve Lavtalir müziği gelişim göstermiştir.

Gitar müziği için ilk gitar metodu, 1586 yılında “İspanyol Gitarı” olarak adlandırılan çalgı için çıkarılmıştır. 17. ve 18. yüzyıllarda ise İtalya ve Fransa’da çeşitli gitar metodlarına rastlanır.

18. yüzyıl sonunda kayıtlara göre birçok gitarist yetişmiştir. Gelmiş geçmiş en büyük gitar ustalarından biri olarak gösterilen Niccolo Paganini‘ nin, eserlerini bestelerken gitarını hiç eksik etmediğinden bahsedilir. Ayrıca birçok ünlü bestecinin ilgisini çeken gitar, çoğu bestecinin gitar için şarkı yazmasına vesile olmuştur.

Fernando Sor ise 1778 – 1830 yılları arasında yaşayan ve İspanya’da yetişen en önemli gitar ustasıdır. Pek çok guitarist yetiştiren Fernando Sor bunların yanında birçok sonat ve varyasyonlar yazmıştır. Bugün çoğu gitaristin baş vurduğu en önemli kaynaklardan bir tanesidir.

19. yüzyıla gelindiğinde gitarda, birçok değişiklik yapıldı. Bunlardan biri de sesin artmasına yönelik olanlardı. Bu nedenle gövdesi genişletilerek, derinliği azaltıldı ve göğüs kapağı daha da ince hale getirildi. Bunun yanında İspanya’ da bu dönemde Sor, Cano, Huartas, Tostado, Aquado, Fossa gibi birçok gitarist yetişti.

, , , ,