Gitarın Akordu Neden Bozulur?

Gitar Akordu

 

Gitar Akord

Gitar Akord Sistemi

Gitar Kursu İzmir / Gitarın doğru akordlanmış olması, kulağın doğru seslere alışması için çok önemlidir.

* Gitarı çalmak için elinize aldığınızda ilk yapmanız gereken gitarın akordunu kontrol etmek olmalıdır, akordu bozuk bir gitarla çalmak yanlış seslere alışmanıza sebep olacak ve kulağınızı bozacaktır.

Genellikle gitara yeni başlayanlar “gitarı daha dün akord ettim, akordu bozulmamıştır” gibi düşünerek, akorda dikkat etmeden çalışma yaparlar. Oysa ki bu çok yanlış bir düşüncedir. Gitarın akordu birçok sebepten dolayı bozulabilir.

* Gitarın fazla hırpalanması, gitarın akord mekanizmasının etrafa çarpması, gitarın sert kullanılması ve buna bağlı olarak tellerin esnemesi, akord mekanizmasından kaynaklanan arızalar, yeni tel takılmasına bağlı olarak henüz tellerin tam oturmamış olması, gitarın akordunun bozulmasının başlıca sebepleridir. Bu yüzden gitara başladığınızda üşenmeden, gitarı hem akord aletiyle, hem başka bir müzik aletinden bir notayı referans olarak, ve gitarı kendi içinde akord etmeyi öğrenmeniz, sizin için daha iyi olacaktır.

Gitarın nasıl akord edildiğiyle ilgili gitar kursumuzun sayfasından “gitar nasıl akord edilir” yazımızı okuyabilir ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

, , ,