Gitarda Parmak Geliştirme

Parmak gelişimi tüm enstrümanlarda zamanla gerçekleşecek olan gerçekleştikçe çalmanıza olumlu katkılar yapacak olan bir etkendir. Sadece müzik aleti çalarken değil dövüş sanatları ve sosyal sporlarda da parmakların büyük önemi vardır. Ayrıca günlük yaşamda da parmak kaslarını geliştirmek parmaklarınızın daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır. Genellikle insanlar vücudunun en her bölgesini sporla çalıştırmaya çalışırken parmak kaslarını akıllarına getirmez. Halbuki insan vücudunda en çok kırılma ve incinme yaşanan bölge parmaklardır. Parmak kaslarını güçlendirerek bu kırılma ve incinmelerin önüne geçebilirsiniz.

Parmak gücü her enstrümanda önemli olsa da özellikle telli çalgılarda önemi oldukça büyüktür. Bu sebeple telli çalgılar eğitiminin temeli parmak güçlendirme amaçlı parmak egzersizleri bulunmaktadır. Bu egzersizler parmakların tellere olması gerektiği kuvvette net sesler bastırmak amaçlı gerçekleştirilir.

Enstrümanlarda daha hızlı gelişmek için müzik aleti üzerinde parmak egzersizlerin yanı sıra parmak güçlendirici egzersizlerin de yapılmasında yarar vardır. Böylece enstrümanlarınızda gelişimi hızlandırmış olup parmak kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

Parmak gelişiminin ilk egzersizi için bir tenis topuna ihtiyacınız olacak. Tenis topunu elinize alıp tüm parmaklarınızla onu sıkınız. Bırakmadan önce 5 saniye kadar sayıp ondan sonra bırakılır. Bunu 5 er set halinde yapıp diğer diğer eldeki parmaklarınıza geçiniz.

Bir diğer egzersiz türü ise çeşitli vücut geliştirme dükkanlarında kolayca bulanan el geliştirme aletlerinden edinin. Alırken direk zor bir alet almayın boyutu yapılabilirliği size uygun olmalıdır. Bu aletlerle egzersiz yaparken birden yüklenmemeye özen göstermelisiniz. Parmaklarınızı incitmemek için daha az baskından başlayarak zamanla baskıyı çoğaltarak giden bir yöntem izleyiniz. Bu aletlerle her gün parmaklarınızı incitmeden çalıştığınız takdirde bir süre sonra gelişimi sizde fark edeceksiniz.

Bir diğer egzersizimiz temelinde temizlik yatan ve aileniz tarafından hoşnutla karşılanacak olan bir egzersizdir. Gazete, karton, peçete gibi maddeleri tek elinizle buruşturmayı deneyin. Bu egzersiz parmakların güçlenmesinin yanı sıra beceri kazanmasında da büyük önem arz etmektedir. Ayrıca bu yöntem çöp kutusuna basket olayının da önünü açmaktadır.

Gitarda parmaklarınızı güçlendirmek için birbiriyle yarıştırın. Bu egzersizi yapabilmek için kalın bir lastik bandına ihtiyacınız olacak. Lastik bandını parmaklarınıza sararak parmaklarınızda açma kapama yapınız ilerledikçe parmaklarınıza daha fazla lastik bandı takıp kendinizi geliştirebilirsiniz.

Şimdi diğer egzersizlere göre daha zor olan ama zor olmasına karşın oldukça etkili bir egzersize geldi. Şınav çekermiş gibi yere eğilin ve avuçlarınız üzerinde değil parmaklarınız üzerinde yükselmeye çalışın. Zor gibi gözükse de günde bir kere yapmakla başlayıp adım adım gidildiğinde kolayca gelişim sağlayabilirsiniz.

Gitar Kursu İzmir – Gitar Dersi İzmir

,