Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Bugün sizlere gitarda entonasyon ayarının nasıl yapılabileceği konusunda İzmir gitar kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra gitarda entonasyon ayarının nasıl yapılabileceği konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz.

Gitarda-Entonasyon-Ayarı-Nasıl-Yapılır

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;
– Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Dilerseniz sizler için detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Öncelikle entonasyon ayarı yapabilmek için bir adet tunerımızın “akord cihazımızın” olması gerekir. Mümkünse akord cihazımız dışardan ses almayan bir model olmalı. Örneğin kablo ile çalışan modeller. Yeni teknoloji cep telefonu gibi şeyler olmamalı.

Entonasyon yapacağımız tel yeni olmalı. Eski tel notayı doğru vermez. (Bu aşamayı uygulamazsanız yanlış entonasyon ayarı yapabilir, bunu yaparsanız da gitarınızı gerçek anlamda kırabilirsiniz, kırmasanız bile geriye dönülmeyebilecek zararlar verebilirsiniz)

Entonasyon yapmadan önce kesinlikle sap ayarımızın düzgün olması gerekmektedir. Sap ayarı bozuk bir gitarın tel mesafesi değişeceğinden entonasyon doğru çıkmaz. (Eğer bu aşamayı dikkatli bir şekilde yapmazsanız, sap ayarını kontrol etmeden entonasyon ayarı yaparsanız yine aynı şekilde gitarınızı gerçek anlamda kırabilirsiniz, kırmasanız bile geriye dönülmeyebilecek zararlar verebilirsiniz)

Entonasyon yapacağımız teli akordladıktan sonra 12. perdeye basarak oktavının tutup tutmadığına bakarız. (Eğer 12. perdeyi kontrol etmeden entonasyon ayarı yaparsanız, o entonasyon ayarı %90 yanlış olacaktır ki bunu istemiyoruz. Eğer hatalı bir entonasyon ayarı yapıp gitarınıza zarar vermediyseniz bile tekrardan entonasyon ayarı yapmanız gerekir ki çok fazla ard arda yapılan entonasyon ayarı gitara mutlaka zarar verebilecek bir durumdur)

Eğer 12. perdedeki ses boş telimizden pes ise fotoğrafta bir no lu okun gösterdiği vida sola doğru yavaşça gevşetilir. Tel boşalmış olacağı için tekrar akorunu yapmamız gerekir.

Tunerda kontrol edilir, hala pes ise aynı işlem tekrar yapılır.

Eğer 12. perdedeki ses boş telimizden tiz ise fotoğrafta bir no lu okun gösterdiği vida sağa doğru yavaşça sıkılır. Tel gerilmiş olacağı için tekrar akorunu yapmamız gerekir.

Tunerda kontrol edilir, hala tiz ise aynı işlem tekrar yapılır.

Entonasyon ayarını tam olarak yapabilmek için telin yeni takılmış olması ve sapın düz olması gerekmektedir.

Yukarıdaki maddeleri sırası ile dikkate alıp, doğru bir şekilde uygularsanız gitarınızın entonasyon ayarını kısa bir süre içerisinde uygulamış olursunuz. Gitarınız için doğru entonasyon ayarını yapabilmek istiyorsanız mutlaka dikkatli olmalı, mümkünse yanınızda gerçekten gitardan ve entonasyondan anlayan kişileri bulundurmalı hatta imkanınız var ise öncelikle bir müzik dükkanına gidip yaptırmalı, yaparlarken izleyip öğrenmelisiniz. İnternettte bulunan videolara güvenerek bir entonasyon ayarı yapmak çok da güvenilir değildir. Bizim sizlere hazırladığımız yazı, entonasyon ayarı yapan yetkili çalışanlarımız tarafından onaylanmış ve sunulmuş bilgilerdir fakat dilerseniz entonasyon ayarı için bize gelebilirsiniz. Gitar, gerçekten üzerinde durulması ve öğrenilmesi gerekilen çok fazla şeyi barındırır. Sadece gitar öğrenmek bile uzun sürerken, gitarınızın parçaları ve bakımı hakkında gitar çalmayı öğrendiğiniz süre kadar durmalı, araştırmalı ve uygulamalısınız. Gerçekten kendinizi iyi hisseden, enstrümanına hakim olan bir gitarist olmak istiyorsanız gitarınızı sadece çalabiliyor değil, her parçasından anlıyor ve kendi başınıza bakımını yapabiliyor olmalısınız. Eğer bu şekilde bir gitarist iseniz, dünya üzerinde sizden mutlu ve rahat bir gitarist olamaz. Kişi kendisini tanımalı, yaptığı işleri ne kadar iyi yaptığını bilmeli, eksiklerini görmeli, kendini geliştirmeli ve hatalarını düzeltmelidir. İşte bu sebepten dolayı bizler sizlere bu tarz yazılar hazırlıyoruz ki kendinizi iyi hissedin ve hata yapmayın. Biz kendimizi sanata ve sanatçılara adadığımız ilk günden beri bilgilerimizi ve öğretilerimizi sizlere aktarıyoruz ki siz de güzel ve profesyonel sanatçılar olarak müzik dünyasına dahil olun.


Bugün sizlere gitarda entonasyon ayarının nasıl yapılabileceği konusunda İzmir gitar kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağladığımız bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir. Entonasyon ayarını nasıl yapabileceğinizi öğrendiğinize göre artık rahat bir şekilde gitarınızı çalabilir, enstrümanınıza hakim olabilmenin keyfini çıkartabilirsiniz. Müzik hayattır, hayatınızı dolu dolu yaşayın, yaşamadığınız bir an bile kalmasın, her tecrübeyi edinin. Müzik, aşk, mutluluk, huzur, sanat ile kalmanız dileklerimiz ile.

, ,