Gitarda Dikey ve Yatay Gelişim

Dikey ve Yatay Gitarist Gelişimi

Bir gitaristin hiç bitmeyen gelişiminde iki türlü aşama vardır diyebiliriz. Bunların ikisi de bir gitarist veya müzisyen olarak bizim için değişilmezdir. Bunları Dikey Gelişim ve Yatay Gelişim olarak nitelendirebiliriz.

Şu anlatacağım senaryo karşımıza sık sık çıkar; yaklaşık bir yıl kadar gitar çalan bir öğrenci ders için gelir, ondan rahatça çalabileceği bir şey çalması istenir. Gerçekten iyi bir şeyler çalabilirler ve bu durumda dersi verecek olan öğretmen öğrencinin seviyesini görür, neden ders almak istediğini, hangi konuda gelişmek istediğini öğrenmeye çalışır.

Öğrenciler bu noktada şöyle diyebilirler; “Bir sürü farklı şey çalıyorum fakat hepsini aynı şekilde çalıyorum. Akor melodileriyle sololar çalmayı, daha fazla ilgi çekici akor veya sağ el tekniği öğrenmeyi, parmaklarımla çalmayı ve bu şekilde belki de klasik bir şeyler denemeyi istiyorum”. Diğer bir deyişle öğrenci bir gitarist olarak daha yüksek bir seviyeye erişmek istiyordur. Yani Dikey Gelişim istiyordur. Yeni şarkılar öğrenip onları da aynı şekilde çalmak yerine tekniğini geliştirmeye çalışıyordur. Eğer aynı seviyede çalıp da sadece yeni şarkılar vb. şeyler öğrenmek isteseydi buna da Yatay Gelişim diyebilirdik.

Bir gitarist için Dikey Gelişim diğerine göre daha zordur. Daha fazla çalışma gerektirse de daha eğlenceli olduğu söylenebilir. Kendini dikey olarak geliştiremeyen bir öğrenci ne kadar yeni şarkı veya farklı lickler, sololar, akor yürüyüşleri öğrense de hepsini kötü çalabilir. Bunun sebebi de öğrencinin ya da gitaristin nasıl çalışacağını, nelere dikkat edeceğini bilememesidir.

Yüzlerce şarkı çalmayı bilip de bunları çok kötü bir şekilde çalan bir sürü gitarist vardır. Eğer gitar çalmayı gerçekten seviyorsanız ve bir gitarist olarak gelişiminize önem veriyorsanız Dikey Gelişime çok fazla önem vermelisiniz. Bunun için de atmanız gereken ilk adım nasıl pratik yapacağınızı öğrenmektir. Yanlış egzersiz size gerçekten acı çektirebilir ve halihazırda sahip olduğunuz problemleri daha da arttıracaktır.

Bir gitarist ve öğretmen olarak tecrübemle söylüyorum ki; eğer yanlış egzersizden ötürü yanlış alışkanlıklar geliştirdiyseniz Dikey Gelişim yaratmak gerçekten zordur ama imkansız değildir.

Aslında bizim gelişimimizi engelleyen asıl şey karşılaştığımız problemler değil herhangi bir değişim görmediğimizde yaşadığımız çaresizlik ve kızgınlıktır. Bu çalışmak için gerekli olan motivasyonu yitirmemize sebep olur.

Gerçekten nasıl çalışacağımızı öğrendiğimiz zaman kendimizi güçlü hissetmeye başlarız. Bu noktada problemler ve zorluklar bizi yıldırmaktan ziyade hoşumuza gitmeye başlar. Çünkü doğru çalışmayla problemleri çözmeyi öğrenmeye başlarız.

Dikey Gelişimimizin Yatay Gelişimi de doğrudan etkilediğini bilmek önemlidir. Geliştirdiğimiz tüm yetenekler çaldığımız her şeyin içinde yer alacaktır. Ya da tam tersi şekilde tekniğimizdeki tüm zayıflıklar çaldığımız her şeye yansıyacaktır. Bu yüzden Yatay Gelişim ilk başlarda iyi gibi gelebilir ama aslında sadece bizi meşgul tutmaktan başka bir işe yaramaz. İlk önce dikkat etmemiz gereken şey tekniktir.

Eğer Dikey Gelişimizi yeterince güçlüyse bu öğrendiğiniz tüm yeni şarklıları ya da benzeri materyalleri kusursuzca çalmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde istediğiniz her şeyi çok iyi bir şekilde çalmaya başlarsınız. Bu şekilde sağladığınız bir Yatay Gelişim diğerine göre sağlıklıdır çünkü tekniğinizle desteklenmektedir.