Gitar Yapımında Kullanılan Ağaçlar

Gitar alırken gitarın kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan biri kullanılan malzemedir. Gitarların yapıldığı ağaca göre artılarını ve eksilerini bu yazımızda topladık.

Diğer yazılarımızı okumak ya da gitar eğitimiyle ilgili bilgi almak isterseniz Gitar Kursu İzmir sitemize ulaşabilirsiniz.

Gitarların Yapıldığı Ağaçlar

Abanoz: Klavyelerde kullanılan gül ağacına göre daha koyu renklerde olan bir ağaç türüdür. Gül ağacına göre daha yüksek bas seviyesine sahip bir ağaçtır. Yaklaşık 435 türü olan abanozun 20 türü gitar yapımında kullanılmaktadır. Dokusunun sert oluşu klavye için tercih edilmesinin sebebidir. Yoğun paralel damarlardan oluşmasının yanı sıra yıpranmalara karşı da yüksek dayanıklılık sağlamaktadır. Mevsim değişiklere ve neme göre diğer sert dokulu ağaçlarda olduğu gibi sıkışır; ancak bu durum diğerlerine göre daha yavaş bir şekilde olmaktadır.


Hindistan gül ağacı: Gitar klavyelerinde en sık kullanılan ağaç türüdür. Her gitar modelinde kullanıldığı gibi alt-orta-üst modellerin çoğunda tercih edilmektedir. Abanoz kadar dayanıklı olmasa da gayet iyi bir yapısı vardır. Gitarlarda kullanıldığında renkleri koyulaştırılmakta ve rengi değiştirilmektedir. Ayrıca bu ağaç abanoza göre özel cinsleri dışında çok ucuz bir ağaçtır. Brezilya gül ağacı çok pahalı bir ağaçtır ve dünyanın en iyi gitarları bu ağaçtan imal edilmektedir.


Akçaağaç: Gitarların sap ve klavyelerinde sıklıkla kullanılan ağaçlardan biridir. Sebep olarak ise dayanıklı olması gösterilmektedir. Kanada’da en iyi akçaağaç türleri bulunmaktadır. Klavyede kullanıldığında gül ağacına göre daha parlak bir renk meydana getirmektedir.


Maun: Bas ses tonuna sahip bir ağaç türüdür. Sert dolgun tonlar olarak da tarif edilebilen maun ağacı, sert ve karanlık tonlar için en iyi ağaçtır. Ayrıca jazz ve blues tarzları için de tercih edilmektedir. Avantajlarına rağmen ağır olması can sıkıcı olmaktadır.


Gitar yapımında kullanılan tüm ağaçlarla ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki makalemizden okuyabilirsiniz;

http://www.erturgutsanatmerkezi.com/gitarlarda-agac-secimi/

Gitar Gövde Ağaçları Yazısı: http://www.erturgutsanatmerkezi.com/gitarda-govde-agaclari/
Gitar Sap Ağaçları Yazısı: http://www.erturgutsanatmerkezi.com/gitar-sap-agaclari/

,