Gitar Türleri Nelerdir?

Gitar Türleri Nelerdir?

 

Bugün sizlere gitar türlerini listeleyeceğiz. Gitar’ın çok fazla türü olduğu ve bu konu hakkında çok fazla soru aldığımız için bu yazıyı yazma gereksiniminde bulunduk. Bu bilgileri gitar kursuna giderek de öğrenebilirsiniz fakat bu yazıyı biz ayağınıza kadar getirdik. Dilerseniz listemize geçelim.


1) Klasik Gitar

 

Klasik gitar, tüm gitar türlerinin atası olarak tanımlanabilir. Sesin gelmesini sağlamak için ortasında yuvarlak bir boşluk ve sesleri değiştirmek için bir klavye barındıran klasik gitarın tellerinin titreşmesi sonucu gövdenin içinde bulunan hava titreşir ve tek çıkış noktası olan bu yuvarlak boşluktan ses dışarı tekrar çıkar.


2) Akustik Gitar

Çalışma mekanizması klasik gitarla aynı olan akustik gitarın tek farkı, daha dar bir sapa ve çelikten yapılmış tellere sahip olmasıdır.


3) Elektro Gitar

Çok basit bir tanım ile tellerin titreşimini gövdesinde barındırdığı manyetik mekanizmalar sayesinde elektrik akımına (dijital ses) çevirip bir amfi yardımı ile akımı yüksek seviyede sese dönüştüren bir gitar türüdür.


4) Bas Gitar

Çalışma prensibi elektro gitarla aynı olup farkları şunlardır;

+ Bas gitar için portede kullanılan anahtar “Fa”dır.

+ Bas gitarın sesi, normal gitarlardan 1 oktav kalındır.

+ Bas gitarın telleri, elektro gitara nazaran çok daha kalındır.


5) Perdesiz Gitar

Çalışma prensibi klasik ve akustik gitarlara benzerdir fakat aralarında çok büyük ve tek bir fark vardır. Ses rengi. Klasik bir gitarda notalar yan yana sıra sıra ilerler iken, 1976 yılında Erkan Oğur’un ürettiği perdesiz gitarda komalar gibi ara sesleride barındırır.


6) Lap Steel Gitar

Hawaii yöresine ait olan bu gitarın 6,7 ve 9 telli olarak çeşitleri bulunmaktadır. Diğer gitarlardan tek farkı, perdelere parmak ile basılarak değil de sol ele takılan bir metal yardımıyla sadece dokunarak çalınmasıdır.


7) 7 Telli Gitar

Klasik gitarda bulunan 6 ana telin altına bir adet daha ince veya kalın bir telin eklendiği gitardır.


8) 12 Telli Gitar

Klasik gitarda bulunan 6 ana telin, haricinde aynı tellerin altında bir de ince oktavdan aynı telin eklendiği gitardır.


9) Weissenborn Gitar

1920’ler ve 1930’larda Hermann Weissenborn tarafından 5000’den az sayıda üretilen bu gitarın halen kaç adetinin sağlam kaldığı bilinmemektedir.


10) Jazz Gitar

Göbekli, boş veya yarı dolu gövdeye sahip ve genellikle caz müzik için kullanılan geniş gövdeli bir gitar türüdür.


Bugün ki yazımızda gitar türlerinden bahsetmiştik, umarız ayırımı yapmada işiniz kolaylaşmıştır. Bu bilgileri gitar kursuna giderek de öğrenebilirsiniz fakat biz sizler için hep burada olacağız. Müzikle kalın!

Ayrıca gitar çalarken yaptığınız hataların olup olmadığını görmek var ise düzeltmek istiyorsanız “Gitar Çalarken Yapılan Hatalar ve Çözümleri” isimli yazıyı okumanızı öneririz.

, , ,