Gitar Teli Nasıl Değiştirilir?

Gitar Teli Nasıl Değiştirilir?

Gitar teli değişimi sandığınız ve dışarıdan göründüğü kadar zor bir işlem değildir. Aklınızda şu sorular mı var;

♦ Gitar teli nasıl değiştirilir?

♦ Gitar teli değiştirmek zor mudur?

♦ Gitar teli değişimini nereden öğrenebilirim?

Gitar Teli Nasıl Değiştirilir

Merak etmeyin bugün bu yazıda bu soruların ve oluşabilecek diğer tüm sorular yanıtlanacaktır. Dilerseniz yazımıza geçelim.


Gitar Teli Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yaptığınız işlem kabaca; gitarın üstündeki telleri tek tek çıkartıp, yenilerini takmak ve sonrasında gitarın akordunu yapmak. Gitar teli değişimini gitar kurslarında öğretmektedirler fakat biz bugün sizlere bu işlemi bu makale yoluyla anlatacağız. Öncelikle yeni gitar teli satın alıyoruz. Hangi gitar telini satın almalıyım diye düşünüyorsanız, yapacağınız işlem bir müzik mağazasına gidip, klasik gitarınızı görevliye verip, gitarınıza uygun bir gitar teli önermesini istemeniz. Size önereceğim rakamlar 30-40 TL arasındadır. Önerebileceğim markalar ile şunlardır;

♦ Daddario

♦ Elixir

♦ Ernie Ball

♦ Alice

♦ Savarez

♦ Fender

♦ Inanez

♦ Planetwaves

♦ Hannabach

♦ La Bella

Bu yazmış olduğum markalar arasından birini seçip, satın aldıktan sonra gitarınızın üstünde bulunan eski telleri, burgularından sıra sıra gevşetiyoruz. Gevşettikten sonra, ellerimizle gitarımızdan telleri alıyoruz. Akustik bir gitar ise telleri çıkartırke, köprünün üstündeki pinleri söküp, telleri içinden, eğer klasik bir gitar ise telleri doğrudan köprüden çözüp, telleri içinden geçirerek çıkartıyoruz.

Sonrasında ise, yeni satın aldığımız telleri köprünün üstündeki boşluktan geçirip bağlıyoruz, telleri burgulara doğru doğru yerden geçirip, gitarımızın akordunu yapıyoruz. Anlatılması gerçekten bu kadar kısa süren bir şeyden dolayı korkmanıza hiç gerek yok. Bir akord etme cihazı ya da telefon uygulaması yardımıyla, telleri sıra sıra akord ettikten sonra, gitarı çaldığınız ilk 1 saat boyunca, teller, gitara oturmadığı için akordu tutmayacaktır, korkmayın. Toplam bir saat çaldıktan sonra, gitarınızın akordu ve telleri oturacak ve siz de yeni takılmış teller ile gitar çalmanın keyfine varacaksınız.

Gitar kursuna gitmeden, gitar tellerinin nasıl çıkartıldığı hakkında detayli bir bilgilendirme almak istiyorsanız “Gitar Teli Nasıl Çıkartılır” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.


Ayrıca; eğer bir klasik gitar satın almak istiyor ancak hangi marka/modeli satın alacağınıza henüz karar verememiş ve veremiyorsanız “Klasik Gitara Yeni Başlayacaklar Hangi Gitarı Satın Almalı | Doğru Gitar Seçimi” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

, ,