Gitar Çalmak İçin Nota Bilmek Gerekir mi?

Gitar Çalmak İçin Nota Bilmemiz Gerekir Mi?

Nota müzisyenlerin ortak dilidir, başka bir müzisyenle iletişim kurmak istiyorsanız dilini bilmeniz gerekir, dilini bilmiyorsanız iletişim kurmak zorlaşır hatta imkansız hale gelir! Gitarda notalar alfabedeki harfler gibidir. Tabiki de nota bilgisi olmadan gitar çalabilirsiniz ama bu durumu gitarkursuizmir ailesi olarak şu metafor ile açıklık getirmek istiyorum;

Ehliteyiniz olmadan gayet tabii araba sürebilirsiniz, fakat bi an gelir, o durumu çözebileceğiniz eğitim ve teknik sadece ehliyetinizi alacağınız sınava girip ehliyetinizi aldığınızda var olur. O an’ın üstesinden gelmek için ehliyet almanız gerekir, ehliyetsiz denerseniz muhtemel sonuç bariyerlerden aşağıya yuvarlanmanız olur. Ehliyet almanın kimseye bir zararı dokunmadığını söylememe gerek yoktur her halde, peki neden hala bir ehliyet almıyorsun? Neden notaları öğrenmiyorsun ? Bu inan korktuğun gibi bir şey değil, matematik gibi zor değil, kimya gibi karışık değil sadece müzik gibi eğlenceli bir şey. Tek yapman gereken biraz egzersiz, sonuçta gitarı egzersiz yapmadan öğrenmedin ve egzersiz yaptığın için memnunsun dimi ? Bu da seni memnun edecek. gitarkursuizmir ailesi olarak sana söyleyeceğimiz tek şey ”Haydi şimdi başla!”


Gitar üzerinde notaların yerleri

Gitar üzerinde notaların yerleri

 

Solda gördüğünüz resimde gitar üzerindeki tellerde sırası ile notaların nerede olduğu gösterilmiştir. Bunun bir çıktısını alıp odanızda en çok baktığınız yere ya da gitar çalıştığınız alanın tam karşısına asarsanız sizin öğrenmenizi çok kolaylaştıracaktır.

 

 

 

 

 

 


Notaları öğrenmeniz gerek çünkü; bir gün bit orkestraya girebilirsiniz ya da konservatuar bölümünde okumak isteyebilirsiniz ya da en basitinden bir sahneye çıkarsınız ya da bir gruba dahil olursunuz ve o grup nota ile çalışıyor ise nota okumak zorunda kalırsınız ve bunu bilmemenin eksikliği sizi çok uğraştırır. Demem o ki; vaktiniz varken bir an önce öğrenin, başkaları için değil kendiniz için öğrenin çünkü, tabları açtığınız bilgisayarınız her zaman açılmayabilir.

, , ,