Gitar Amfileriyle İlgili Bilgi

Çevremizde pek çok yerde gitar amplifikatörleri vardır ve bunların “lambalı olanı, dijital olanı, melez olanı” gibi farklı çeşitleri de bulunmaktadır.

gitar-amfileriGüç Amplifikatörü: Power amp kısmı ya da ‘çıkış katı’, hoparlörü sürerek ses çıkışını sağlayacak seviyede yüksek akım üreten devre oluyor. Ana volüm kontrolü güç amplifikatörünü kontrol ederek çıkan ses seviyesini belirliyor. Preampli kadar olmasa da, güç amplifikatörünün de tonu şekillendirme açısından fonksiyonu vardır. Özellikle de lambalı ise. Lambalı ve transistörlü çeşitleri mevcuttur.

Hoparlör: Bu kısım elektrik akımının ses dalgalarına dönüşmesini sağlayan aksamdır. Membranındaki titreşimler hava basıncında değişikliklere sebep olarak ses dalgalarının havada seyahat etmesini sağlarlar. Gitar için 8, 10, 12 inç ölçülerinde çeşitleri mevcuttur.

Efektler: Reverb distortion ve gitar amplilerinde en çok bulunan efektler olarak karşımıza çıkıyor. Vintage amplilerde vibrato efekti de yaygınmış bir zamanlar. Son yıllarda gitar amplileri üzerinde “reverb, delay, chorus” gibi dijital gitar efektleri de sıkça görmeye başladık.

Preampli: Titreşimi manyetik tarafından yakalanarak elektrik akımına dönüştürülür ve kablo vasıtasıyla amplinin girişine ulaştırılır. İşte bu düşük seviyeli sinyali işlenebilecek seviyeye ulaştıran amplfikatör devresine “preampli” deniyor. Tonun frekans içeriği ve kazanç seviyesi burada şekilleniyor. Preamp katında “gain, bass, mid, treble, presence” gibi ayarlar bulunuyor. Tonunuzun kirli mi temiz mi olacağı, bas mı, tiz mi olacağı preamp katında şekilleniyor. Lambalı ve transistörlü çeşitleri mevcuttur.

,