Gitar Akordu Nasıl Yapılır?

Gitarı çalmadan önce kesinlikle akort etmek gerekmektedir. Gitar telleri zamanla hava şartlarına yada fiziksel diğer şartlara bağlı olarak gevşer yada sıkılaşır. Bu durumda bastığımız notalar doğru sesi vermez. Gitar telindeki küçük bir anormallik kulağa hoş gelmeyen sesler duymamıza neden olur.

Gelelim gitar akordunun nasıl yapılacağına;

Gitarlar kulaktan yada akort aletiyle akort edilebilir. Ancak yeni başlayanların akort yapabilmesi pekte mümkün değildir. Dijital akort aletlerinin sapa takılan ve haricen taşınan tipleri mevcuttur.  Her ikisinde de mantık aynıdır. Ekrandaki yönergeler izlenir ve uygulanır.

Standart gitar akordu üst telden başlayarak E-A-D-G-B-E şeklindedir. Tel tel ekranda akordun başarılı olduğuna dair ışık (genelde yeşil ışık) yanana kadar tel sıkılır yada gevşetilir. Akort burgularından sıkma yada gevşetme yaparken hassas hareketlerle uygulama yapmak yerinde olacaktır.

Kulaktan akort için bir referans sese ihtiyaç duyulur. Bu sese akordunun düzgün olduğunu bildiğimiz enstrümanlardan yada bunun için üretilmiş akort düdüğü, diyapazon gibi aletlerle ulaşabiliriz. Örneğin bir diyapazona vurduğumuzda çıkan ses la notasını verir ve bu nota ile gitarın 5. Telini(üstten ikinci) akortlayabiliriz. Diğer teller içinse sistem aşağıdaki gibidir;

  1. tel için; 6.telin 5.perdesine basılır. Bu ses bir alttaki 5.telin boş basıldığında çıkan sesle aynı olmalıdır.

4.tel için; 5.telin 5.perdesine basılır. Bu ses 4.tele boş basıldığında çıkan sesle aynı olmalıdır.

3.tel için; 4.telin 5.perdesine basılır. Bu ses 3.tele boş basıldığında çıkan sesle aynıdır.

2.tel için; 3.telin 4.perdesine basılır. Bu ses 2.tele boş basıldığında çıkan sesle aynıdır.

1.tel için; 2.telin 5.perdesine basılır, bu ses 1.tele boş basıldığında çıkan sesle aynıdır.

gitar kursu İzmir // İzmir gitar dersi