Entonasyon ayarı nedir? Nasıl yapılır?

Entonasyon Ayarı Nedir?

Nasıl Yapılır?

Entonasyon ayarı demek tel uzunluğu ayarı demektir. Bu ayar olmazsa gitarda bastığınız notalar tam notaları tutturamaz. Mesela La basıyorsanız ve tuner La ile La# arasında birşey gösteriyorsa Entonasyon Ayarınız yoktur demektir.

Entonasyondan önce sap ayarınızın oldugundan emin olun ve tel yüksekliğini ayarlayın…

Şimdi elinize bir tuner alın ve boş tele vurun akordunuzu tam yapın. Sonra 12.telin Harmonik (12 perdeye parmağınızı hafifce dokunun ve tele vurun) sesini cıkartın. 12 Telin harmoniği her zaman bos tel ile aynı notadadır unutmayın. Daha sonra 12 perdeye basın ve notaya bakın eger 12. perdedeki nota 12. perdedeki harmonikğinden pes (kalın) ise teli kısaltmak gerekecektir. Bunuda koprudeki saddle ı sapa dogru yaklaştırmak gerekir bunu tornavida yada bir alyan yardımı ile(gitara göre değişir) sola dogru cevirmeniz gerekir(yani gevşetmeniz). Eğer 12 perdedeki nota 12.teldeki harmoniğinden daha ince ise teli uzatmak gerekicektir bunuda alyan yada vidayı sağa cevirerek (sıkıştırarak) saddle ı kopruye yaınlastırarak gerçekleştirirsiniz. 12 perdedeki harmonik ile 12. perdedeki ses tam olarak(iyi bir tuner ile) birbirinin aynısı ise o telin entonasyon ayarını yapmıssınız demektir.

Her teli bu şekilde yaparak entonasyonu ayarlayabilirsiniz. Biraz uğraştırır ama kolay kolay bir daha bozulmaz. Bir püf nokta alyanı yada vidayı her çevirdiğinizde akor bozulacak ve her seferinde akordu tam olarak yapmalısınız. Ayrıca entonasyon ayarlıyla ilgili ayrıntılı bilgi için Ayrıntılı Entonasyon Ayarı yazımızı okuyabilirsiniz.

gitar kursu izmir 

,