Elektro Gitar Satın Alırken Dikkat

Elektro gitar, rock ve benzeri müziklerde sıkça tercih edilen günümüzün popüler müzik aletlerinden biri. Elektro gitar bu kadar popüler bir enstrüman olunca dolayısıyla alırken de piyasa da bir çok seçenek mevcut oluyor. Gitar kursu İzmir olarak elektro gitar alırken en doğru kararı verebilmeniz ve aldığınız gitardan pişmanlık duymamanız açısından size rehberlik edecek nitelikte bir makale hazırladık!

Eğer ki elektro gitar çalmaya yeni başladıysanız temeli sağlam atmanız açısından hemen bütçenize uygun bir elektro gitar edinmenizi tavsiye ediyoruz. Böylelikle daha hızlı ve daha sağlıklı ilerleme sağlayabilir ve derslerden aldığınızı verimi tap noktaya çıkarabilirsiniz. ”Elektro Gitar Satın Alırken Dikkat” başlıklı yazımızın sonraki kısımlarında şu bilgilere rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz;

 • Elektro gitar satın alırken dikkat edilmesi gerekenler
 • Elektro gitar fiyatları ne kadar?
 • Elektro gitar alırken nelere dikkat edilmeli?
 • Elektro gitar alacaklara tavsiyeler

Elektro gitar satın alacaklara tavsiyeler

 1. Elektro gitar alma konusunda deneyiminiz yoksa mutlaka anlayan birinden destek alın.
  Piyasa da talepten doğan bir çok marka ve model bulunuyor, durum böyle olunca da kurnaz satıcılar en çok karı olan gitarı size satmak için üstün çabalarda bulunuyor. Bu tip durumlara kanmamak ve aldığınız gitardan memnun kalmak adına öncelikle satın almaya giderken yanınızda elektro gitar çalan ya da teknik olarak elektro gitardan anlayan birini yanınızda bulunmanızı öneriyoruz.
 2. Hoşunuza giden bir gitar gördüğünüzde hemen satın almayın, iyice araştırın.
  Yukarıda da bahsetmiştik bolca seçenek ve tercih imkanınız mevcut. Bir gitarı beğendiniz diye hemen ona takılıp kalmayın ve daha uygun fiyatlı ya da daha kaliteli muadil markaları ve modelleri araştırma içerisine girin. Böylece size en uygun olan gitarı bulmaya bir adım daha yaklaşabilir ve isteklerinizi karşılayan elektro gitarı satın alabilirsiniz.
 3. En düşük seviye gitarlardan ziyade orta seviyelere yönelmeye çalışın.
  Başlangıç gitarı olarak geçen gitarlar genellikle kulağınızı tam doldurmayacak, ileride size çeşitli sorun çıkarabilecek hesaplı gitarlar olarak piyasaya sürülmektedir. Sonradan başınızın ağrımaması ve verdiğiniz paranın boşa gitmemesi açısından bütçenizi de çok zorlamadan bir miktar daha çıtayı arttırarak, sorunsuz kullanabileceğiniz bir gitar satın alın.
 4. Kıstasınız kendiniz olsun!
  Elektro gitar alırken kesin şu marka model alınmalıdır ifadesi yanlış bir cümle olacaktır. Bu yüzden alacağınız gitarı tavsiye üzerine almayın, kulağınıza hoş gelen, görüntü olarak isteklerinizi karşılayacak, kullanışlı fakat hesaplı bir gitar almanız hem enstrümandan soğumamanız açısından hem de çalışmalarınızı keyifli geçirebilmeniz açısından oldukça önemli.
 5. Sıfır mı yoksa 2. el mi elektro gitar alacağınızı kararlaştırın.
  Malum sıfır ile ikinci el gitar piyasası oldukça farklılık göstermekte. 2. el çok temiz elektro gitarlar mevcutken oldukça kötü durumda hiç bakımı yapılmamış gitarlara da piyasada sıkça rastlanıyor. Bu yüzden eğer ki 2. el bir elektro gitar satın almayı düşünüyorsanız, şiddetle 1. maddeyi uygulamanızı tavsiye ediyoruz! Sıfır ürün alırken ki enstrüman garantisi ancak 2. eli satarken ki zarar etmeme durumlarını da aklınızdan çıkarmadan bir kıyasla bu kararı düşünüp vermeniz en mantıklı olanı.
 6. Amfiyle denemeden elektro gitar satın almayın!
  Aldığınız gitar amfiye bağlanmadan sergilediği performansı, amfiye bağlandığında da gösterebilmelidir. Bu yüzden ne marka gitar alırsanız alın mutlaka amfi ile birlikte gitarınızı test etmeyi unutmayın.
 7. Alacağınız gitar sıfır bile olsa etrafında çatlak ya da kırık olmadığından emin olun.
  Gitar alırken bu olayı aman ne olacak ufak bir kırık ya da çatlak altı üstü olarak görüp önemsemeyebilirsiniz. Ancak yalnızca elektro değil tüm gitar türlerinde çatlak çok ciddi bir sorundur ve eğer ki ciddi bir bölgede böyle bir sorun yaşanıyorsa maddi olarak ilerleyen süreçte size ciddi zararlar verebilir, bu yüzden temkinli olmakta fayda var deyip gitarın altını üstüne getirin ve her yerini kontrol edin!

Elektro gitar satın alma konusunda tecrübesizim, birinin yardımı iyi olur diyorsanız çekinmeden gitar kursu İzmir sitemiz üzerinden bize arama yoluyla ulaşabilir ve ücretsiz destek alabilirsiniz!

,