Elektro Gitar Pedalı Nasıl Kullanılır

Elektro Gitar Pedalı Nasıl Kullanılır

Güzel bir gitarın yanında birkaç tane de pedalımız bulunsa hiç de fena olmaz J Peki hangi pedal ne işe yarıyor ? Gitar kursu İzmir olarak sizlere en popüler gitar pedalları hakkında faydalı bilgiler vermenin yanı sıra her gitaristin sahip olması gereken ideal pedal diziliminden de bahsedeceğiz.

İzmir gitar kursu ücretsiz deneme derslerine katılmak için randevu alman yeterli ! Kısa süre içinde gitar eğitimi İzmir ile dilediğin parçayı çalmaya başla !

Efekt Pedalı Nedir ?

Gitarda kullandığınız tonu değiştirmekten tutun, çaldıklarınızın oktavlarını alan kısacası gitarla ilgili her şeyi mümkün kılan yardımcı elemanlardır efekt pedalları.

Overdrive Pedalı

Overdrive kelimesini internette okumuş ya da stüdyoya gittiğiniz de amfilerin üzerinde görmüş olabilirsiniz. En temel anlamı ile gitar tonunuza biraz gain eklemektir. Duman grubunun parçalarında sıkça duyabileceğiniz overdrive etkisi listemizde ilk sırada.

Distortion Pedalı

Distortion kelime anlamı olarak bozma, çarpıtma demektir. Gitardan aldığınız tonu bozan bu efekt daha çok sert müzik tarzları ile ilgilenen kişilerin sevdiği tonları vermektedir. Birçok rock grubu overdrive ve distortion tonlarını birlikte kullanmaktadır. En bilinen örnek ise Metallica grubunun kullandığı tonlar distortion pedalı ile elde edilmektedir.

Fuzz Pedalı

Fuzz pedal denilince akla ilk gelen isim Hendrix’tir. Fuzz pedalın tam olarak ne olduğunu duymak için youtube üzerinden dinlemenizi tavsiye ediyoruz.

 

Oktav Pedalı

Oktav pedalı ile gitar çalarken çaldığınız notaların bir ince veya bir kalından gelmesini sağlayabilirsiniz.

 

Wah Pedalı

Wah pedallarını kullanırken iki şekilde iki frekansta ses elde edersiniz. Biri basarken diğeri ise ayağınızı çekerken. Kullanması en zevkli pedallardan biri olan wah pedalını kesinlikle stüdyoya gittiğinizde denemelisiniz !

 

Chorus Pedalı

Gitarınızda elde ettiğiniz seslere bir titreşim vermenizi sağlar. Çoğu rock grubu için vazgeçilmezdir.

Reverb Pedalı

Sesinizin boş bir odada yankılanması ile aynı işlemi gören reverb pedalları ile sıra dışı melodiler elde etmek mümkün. En basit yürüyüşü bile reverb pedalı ile yapmanız sonucu hoş bir melodi ortaya çıkacağından emin olabilirsiniz.