Elektro Gitar Nasıl Tutulur?

Son yıllarda hemen hemen her müzik türünde kullanılan enstrümandır elektro gitar. Sap gövde ve baş olmak üzere üç bölümden oluşur. Elektro olmasından dolayı çalan kişiye kolay bir şekilde ses karakterleri yaratmayı ve efektler sunma olanağı sağlar. Elektro gitar çalmak yetenek istediği gibi çalışmada gerektirir. Hatta yetenekten çok istikrarda gerekebilir diyebiliriz. Elektro gitar diğer müzik aletlerinin aksine vefalı bir dost gibidir. Çalmaya ara da verseniz tekrar elinize aldığınızda kaldığınız yerden başlayabilirsiniz.

Tabi ki çalınması ne kadar zevkli ise tutmasın da bir o kadar dikkatli olunması gerekmektedir. Tabi ki de her gitaristin bir tutuş biçimi vardır fakat buradan kendinizi en rahat hissedecek biçimde tutunuz anlamı çıkarılmamalıdır. Çünkü yanlış tutmayla başlayan öğrenim ileride düzeltilmesi zor bir hal alabilir. Bilinen en ideal tutuş biçimi sağ eli kısa zamanda yormayacak biçimde ve sağ elin doğal duruşundan esinlenerek yapılmalıdır.

En iyi ve güzel sonuçlar alabilmek için bu konuda kendini geliştirmiş sanatçıların sağ el teknik videoları incelenerek bir tutuş biçimi oluşturulabilir. Pek çok müzisyen çoğu zaman kendi ruhsal durumunu yansıtmak ya da istemediği ruhsal durumdan sıyrılmak için bu müzik aletini kullanır. Çünkü çalınan şarkı ne olursa olsun karışık tüm hislerinizden sıyrılıp notalara kapılmanızı sağlayarak sizi başka dünyalara götürecek enstrümanlardır. Eğer öğrenmeye niyetliyseniz çok geç kalmadan yola koyulsanız iyi olur.

,