Elektro Gitar Çalmayı Öğrenirken Yapılan Hatalar

Elektro Gitar Çalmayı Öğrenirken Yapılan Hatalar

Bugün sizlere, elektro gitar çalmayı öğrenirken sıklıkla yapılan hataları gözler önüne serip, çözümlerini sunduğumuz bir yazı hazırladık.

Aklınızda şu sorular mı var;

+ Elektro gitar çalarken hangi hataları yapıyor olabilirim?

+ Elektro gitar çalarken bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorum, nerede hata yapıyorum?

+ Elektro gitar çalmayı öğrenirken genellikle hangi hatalar yapılır?

Merak etmeyin, yukarıda yazmış olduğum ve aklınıza takılabilecek diğer tüm sorularınızın cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz. Dilerseniz yazımıza geçelim.


Hızlıca Öğrenmeye Çalışmak

Hiç bir öğrenim sürecinde olmadığı gibi elektro gitar çalmayı öğrenirken de hızlı bir şekilde öğrenmeye çalışmamalısınız. Her tekniği, pratiği ve ödevi yavaş ama doğru bir şekilde yapmalısınız. Herkes hızlı çalabilir, parmaklarınızı rastgele bir yerlere basarak hızlı çalmış olabilirsiniz fakat doğru çalmak uzun çalışmalar isteyen bir süreçle gelen bir özelliktir. Dolayısıyla hızlıca fakat yanlış bir şekilde öğrenmek yerine yavaş ama doğru bir şekilde öğrenmeyi tercih edin.


Nota Öğrenmemek

Çoğu gitaristin yapmış olduğu hatalardan biri de budur. Mevcut tab’lar ile elektro gitar çalmayı öğrenebilirsiniz fakat müzik dünyasında, her yerde konuşulan diğer bir ortak dil olan notaları da öğrenmeniz gereklidir. Her yerde gitar tab’ı bulamayabilirsiniz, her yerde nota da bulabilirsiniz dolayısıyla burada yapmanız gereken şey hem tabı hem de notaları öğrenmek olacaktır. Nota öğrenmek, tab öğrenmekten daha zor olduğu için hiç bir elektro gitar öğrencisi nota öğrenmeye kalkmaz fakat her ikisini de öğrenmezseniz nota okuyarak çalmanız gereken bir parçayı çalamazsınız ya da tab okumayı gerektiren bir parçayı.


Yeterli Çalışmayı Yapmamak

Her öğrenim sürecinde olduğu gibi elektro gitar çalmayı öğrenirken de yeterli zaman ayırmalı ve yeterli düzeyde çalışmalısınız. Nasıl ki okuma yazmayı bir günde öğrenmediyseniz, elektro gitar çalmayı da bir gün de öğrenemezsiniz. Dolayısıyla sizlere önerebileceğim şeyler şunlardır;

+ Her gün belirli bir saat belirleyin gün içerisinde planlarınıza ve rutinlerinize göre, o saatte her gün elektro gitar çalışın

+ Boş kalan zamanlarınızda gitar egzersizleri yapmaya özen gösterin

+ Eğer taşınabilir ve küçük bir amfiniz var ise yanınızda gitar amfisi ve elektro gitarınızı bulundurarak gittiğiniz her yerde elektro gitar çalışın


Eğer gitar bakımının nasıl yapıldığı hakkında merak ettiklerin ve aklında soruların var ise “Gitar Bakımı Nasıl Yapılır?” isimli yazıyı okumanı tavsiye ederiz.

, ,