Alternate Picking

Alternate Picking

Alternate Picking tüm gitaristler için çok önemli bir tekniktir. Kısaca penayla tele aşağı-yukarı şeklinde vurma olayıdır. Eğer aynı notaya hızlı bir biçimde uygulanıyorsa buna Tremolo Picking de denir.

Kusursuz bir alternate picking için mutlaka aşağı yukarı hareketi  uygulanır. Sadece alternate yaparken bir bölüm de boşluk varsa ve bu boşluk bir aşağı-yukarı hareketinden fazlaysa vuruş şekli değişebilir.Yukarı doğru yapılan her  vuruştan sonra mutlaka bir aşağı vuruş gelir. Bu legato bazlı notaların (pull-off veya hammer-on gibi) akıcı bir biçimde çalınmasını sağlar.

Bu tekniğin bir çok avantajı olduğu gibi dez avantajları da bulunmaktadır. Çok hızlı çalınan bir bölümde Alternate Picking yaparken kolun yorulması gitaristin zararınadır. Mümkün olduğunca , altenate picking yapan kolun yorulmamasına dikkat etmek gerekir. Bazen de alternate yaparken sadece alt vuruşlardan yardım alınır. Üst üste birkaç kere alt vuruş yapılır. Metallica’ dan Master of Pupets ‘ ın 50-52 saniyeler arasını dinlerseniz demek istediğim daha kolay anlaşılır.

Çok sayıda notanın ardı ardına bulunduğu durumlarda da alternate picking işe yarar.  Örneğin  Death Metal şarkılarının ritim gitar bölümlerinde çoğunlukla bu teknikten yararlanılır.

Geniş bölümleri ,  özellikle bir oktavdan daha fazla olan bölümleri alternate picking ile hızlıca çalmak pek mümkün değildir. Bu nedenle bir çok gitarist Sweep Picking’ i kullanır. Buna benzer olarak bazı durumlarda  diğer özel teknikleri kullanmak akıllıcadır. Legato, Economy Picking gibi teknikler bazı yerlerde gerçekten işimize yarar.

Bu zor durumlara rağmen  Al Di Meola , Steve Morse ,Paul Gilbert gibi gitaristler işlerini kolaylatıcı teknikleri kullanmak yerine Alternate Picking ve bu özellikte teknikler kullanırlar. Bunu nedeni  Alternate  Picking ‘in daha sürekli ses vermesi ve ton kontrolü sağlamasıdır. Çünkü doğru yapılan bir Alternate Picking ‘ te tüm notalar teker teker duyulur.

Bu teknik Caz ‘ dan Heavy Metal ‘ e bir çok müzik türünde kullanılır. Ayrıca bas gitar virtüözü Victor Wooten bu tekniği  bass gitara uyarlamıştır ve parmaklarıyla yapmaktadır.

Alternate Picking için birkaç püf nokta

**Gitara  yeni  başlayan bir çok kişi bu tekniği önemsemez.Aslında yaptıkları çok büyük bir yanlıştır çünkü Alternate Picking en önemli tekniklerden biridir.

**Mutlaka aşağı- yukarı şeklinde yapılmalıdır.

**Metronomla çalışılmalıdır . Metronomun hızı gittikçe arttırılmalıdır. Hız arttıkça hakimiyet azaldığından hızı yavaş yavaş arttırmak yararlı olacaktır.

**Tekniğin en zor kısmı teller arası geçiştir.

Gitar Kursu İzmir

 

, , , , ,